OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Základné pojmy

Každý kto pracuje s počítačom, ktorý je pripojený do siete, je užívateľom počítačovej siete. Každý užívateľ má však iné práva a povinnosti voči sieti.

  • Správca siete - je to osoba ktorá spravuje a udržuje v chode celú sieť. Má na starosti údržbu a aktualizáciu siete. Tiež má za úlohu prideľovať rôzne práva užívateľom. Správcu siete nazývame aj Administrátor alebo  Supervízor.
  • Operátor - osoba určená správcom siete a ktorá  má viac práv než ostatní.
  • Bežný užívateľ – osoba, ktorá využíva sieť pre svoju potrebu, ale len v takej miere aká je daná správcom siete.
  • Hacker - osoba, ktorá narušuje bežný chod site. Snaží sa urobiť čo najväčšiu škodu aj keď z toho sama nemusí mať prospech.

 

  • Hub (rozbočovač) - je aktívy prvok počítačovej siete ktorý umožňuje jej vetvenie. To znamená že všetky dáta ktoré prídu na jeden z portov  skopíruje na všetky ostatné, bez ohľadu na to ktorému počítaču a IP adrese patria. To znamená že vidí všetky počítače v sieti, všetky sieťové dáta aj tie ktoré mu nie sú určené. U väčších sietí vzniká zbytočné preťaženie. Dnes už sa huby nevyrábajú ale nájdeme ich v starších rozvodoch, kde ich postupne nahradzujú switche.
  • Switch (prepínač) je nástupcom sieťových rozbočovačov, ktoré sieťový prevoz inteligentne smerujú (majú prehlad o tom, ktorý počítač je pripojený ku ktorému portu a dáta potom pošlú len na daný port). Je tu väčšia bezpečnosť prenášaných dát. U hubou mohol vidieť hociktorý ívat siete všetku sieťovú komunikáciu, u prepínača toto nie je (tak ľahko ) možné. Prepínač smeruje inteligentne prevoz jednoznačne identifikuje každé zariadenie v sieti, má prehľad o tom ktorý počítač je pripojený ku ktorému portu a dáta odosiela len na daný port. Zrýchľuje to komunikáciu.

          Rozdiel medzi hubom a switchom je spôsob, akým posielajú rámce k cieľovému počítaču.

  • Router (smerovač) - je iný typ zariadenia.Nepracuje s dátami ale spracováva dátové pakety.Smeruje (prideluje prenosové cesty) ich do inej počítačovej siete. Paket obsahuje dáta ale aj cieľovú adresu.prepájané sú dve alebo viac sietí. Umožňuje vetvenie siete.
  • Klient-server: Jeden počítač v sieti je dominantný. Jeho úlohou je manažment a riadenie funkcií siete. Poskytuje svoj výkon, dátový priestor a služby ostatným počítačom v sieti. Označujeme ho ako server. Musí byť čo najkvalitnejší, aby dokázal rýchlo a spoľahlivo plniť požiadavky pracovných staníc.. Ostatné počítače sa k nemu hlásia, využívajú jeho služby a prostriedky. Označujú sa ako klienti. Ako operačný systém servera býva často použitý MS Windows NT, 2000, XP, Novell, LINUX, UNIX Server v lokálnej sieti často vystupuje v úlohe klienta vzhľadom k serveru vo väčšej sieti, do ktorej lokálna sieť pripojená. Typicky sa takýto typ siete používa v kancelárskej praxi, pretože je lacnejší a jednoduchší a pre základné potreby komunikácie postačuje.
  • Peer-to-Peer: Znamená rovný s rovným. Neexistuje žiaden nadradený počítač. Všetky počítače sú si navzájom rovné. Každý má rovnaké práva a povinnosti. siete peer to peer sú schopne poskytovať všetky dôležité sieťové služby ako siete s file serverom, lebo náklady na ich vybudovanie sú podstatne nižšie- nevyžadujú tak kvalitne počítače. Používajú sa najmä v malých pracovných kolektívoch ako je jedna alebo niekoľko miestnosti vedľa seba. Príkladom sieti typu peer to peer sú siete Lantastic, NetWare Lite, Personal NetWare, Windows for Worgroup alebo Windows'95.